Przeciwnicy karmy dla psów mogą mówić, że kupowanie jej dla swojego pupila to wygodna forma żywienia zwierzęcia, nie wymagająca od właściciela dodatkowego zaangażowania i poświęcenia czasu. Nic bardziej mylnego. W pełni wartościowa karma dla psa bowiem, dostarcza mu wszystkie niezbędne dla jego życia i zdrowia elementy, których może nie dostarczyć jedzenie przygotowywane w domu.
Czy karma dla psa to dobry posiłek?
Sięganie po karmę, nie ma też nic wspólnego z wygodą, czy brakiem czasu. Aby zapewnić swemu psu doskonałe żywienie, właściciel musi nauczyć się wielu zasad, często odmiennych, niż te stosowane w żywieniu ludzi. Nad składem diety swojego pupila trzeba zwyczajnie popracować i przemyśleć wiele aspektów.
Każdy pies ma swoje ulubione smaki. Nie można o tym zapominać, wybierając karmę, ale należy też zwrócić uwagę, jaki jest jej skład. Ma to duże znaczenie, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta, zapewni nie tylko zdrowie czworonożnego przyjaciela, ale także wpłynie na jego zachowanie, kondycję i nastrój.
Odmiany karmy dla psa
Karma dla psa występuje w dwóch głównych odmianach. Dostępna jest sucha i mokra karma. Proces produkcji, a także skład różni się znacząco w przypadku obydwu rodzajów karmy.
Karmy sucha i mokra różnią się m.in. ilością dostarczanej energii, wpływem na stan wody w organizmie psa i oczywiście wyglądem. Można je też łączyć w jednym posiłku. Warto zaznaczyć, że występują także w sprzedaży karmy tzw. półwilgotne. Są one rzadsze, ale także mogą być dobrą alternatywą żywienia psa. Stosując taką karmę, można wykluczyć mieszanie karmy suchej z mokrą, przygotowując jedną porcję jedzenia.
Produkcja obydwu rodzajów karmy różni się znacząco. Karmę suchą wytwarza się w złożonym procesie z różnych składników. Podczas kolejnych etapów produkcji, które obejmują m.in. mieszanie, gotowanie i suszenie, łączone są z sobą takie elementy, jak mączki mięsne oraz mączki mięso-kostne, a także zboża.
Do produkcji karmy mokrej natomiast, używane jest przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Wywodzą się one z tych samych źródeł, co produkty mięsne wytwarzane dla ludzi. Proces produkcji karmy mokrej nie wymaga zazwyczaj używania konserwantów czy przeciwutleniaczy. Konsystencja karmy, bardziej niźli w przypadku karmy suchej, przypomina naturalne psie jedzenie. Z tego powodu psy ją zjadają z chęcią.
Jaką karmę dla psa wybrać?
Każda z wymienionych wyżej karm dla psów może być karmą pełnoporcjową lub uzupełniającą.
Pełnoporcjowe karmy dla psów stanowić mogą podstawowy, zbilansowany i pełnowartościowy posiłek zwierzęcia. Jego zadaniem jest zaspokoić wszelkie potrzeby żywnościowe psa.
Karma uzupełniająca, jak sama nazwa wskazuje, uzupełnia podstawową dietę o suplementarne elementy: dodatkową energię czy składniki odżywcze. Nie jest ona jednak kompletnym posiłkiem i nie może być stosowana, jako jedyne pożywienie dla psa w ciągu dnia.
Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla psa?
Receptura. Na etykietach karmy można znaleźć recepturę w formie otwartej bądź zamkniętej. W recepturze zamkniętej podaje się konkretny skład surowcowy (np. marchew 4%, kurczak 10%-wątroba), natomiast w otwartej – skład w postaci kategorii (np. warzywa 4%, mięso drobiowe 10%). Kupując karmę o recepturze otwartej, tak naprawdę za każdym razem można kupić zupełnie inną karmę. Karma o recepturze zamkniętej daje pewność, że nasz pies je zawsze pełny, zbilansowany posiłek, którego skład jakościowy się nie zmienia.
Zawartość mięsa i przyswajalność białka. Nie zawsze zawartość mięsa w karmie jest wprost proporcjonalna do zawartości pełnowartościowego białka, posiadającego w swym składzie wszystkie aminokwasy. Wszystko zależy od stopnia przetworzenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie zawsze karmy z większą zawartością mięsa są lepsze, ponieważ ich strawność jest mniejsza ze względu na zawartość niepełnowartościowego białka.
Zdrowe wypełniacze. Warzywa i zboża uzupełniają dietę psa, jednak powinno ich być w karmie znacznie mniej niż mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Składniki te dostarczają psu dodatkowej energii, składników mineralnych, witamin i błonnika. Powinny się zatem znaleźć w posiłkach psa.